My summer favourites/ Minu suve lemmikud

It’s been a while since I have talked about my beauty favourites. When I was planning this post I took a look at my favourites and realised I had already talked about them at one point. Some are separate reviews some just Instagram mentions

Ma pole päris kaua juba rääkinud oma lemmik meigitoodetest. Kui ma olin seda postitust koostamas, sain ma aru, et ma olen kõigist neist toodetest juba mingi hetk blogis kirjutanudvõi Instagramis maininud.

summer favourites 2017

Let’s start with (eyeshadow) palettes

Alustame (lauvävi)palettidest.

favourite pallets urban decay smoky tarte grav3yardgirl the body shop

Urban Decay Naked Smoky palette

Although there are many different styles I could create with this palette, there is one typical combination that is my go-to look. My typical choices are- Colours Thirteen (inner corner), Combust (base), Whiskey (crease), Black Market (outer corner), Dirtysweet (lid), High (browbone). I love how blendable the shades are. It is perfect for a smokey eye.

Urban Decay Smoky paletiga saab koostada mitmeid erinevaid silmameike. Minu jaoks tavapäraseks kombinatsiooniks on kujunenud järgmiste toonide valik: Thirteen (silma sisenurk), Combust (alusvärv), Whiskey (silmakoobas), Black Market (silma välisnurk), Dirtysweet (laug), High (kulmuluu). Mulle meeldib, kui mõnusalt hajutatavad toonid on.

smoky
When it was still relatively new

Tarte Swamp Queen Palette

The colours are fabulous. They are well pigmented, long lasting, and easily worked with. The formula is buttery and soft. I can blend them out without any effort. All the colours in the palette match with each other, which gives a lot of options for different combinations. The eyeshadows don’t crease and stay on all day. You can read more about it here.

Toonid on kaunid! Need on hästi pigmenteeritud, kauapüsivad ning neid on kerge kasutada. Koostis on pehme ja kreemjas. Neid on kerge haijutada. Kõik toonid sobivad omavahel hästi kokku ning on võimalik teha palju erinevaid silmameike. Lauvärvid püsivad peal terve päeva.

The Body Shop Face Contouring Palette

With contour tone, highlighter, and blush I could enhance and define my natural face shape. I used darker shades on the hollows of my cheeks, blush and highlighter on my cheeks and above them. The contour is a nice ashy brown, while the blush and highlighter combined, give that natural healthy flush with a glow. You can read more about it here.

the body shop contour palette2

Paletis on särapuuder, põsepuna ja kontuurimistoon, millega ma saan oma näokuju eriti esile tuua. Ma kasutan kontuurimistooni põsesarna all, särapuudrit ja põsepuna sarna peal. Kontuurimistoon on hallikas pruun, mis sobib hästi minu nahatooniga. Särapuuder on kreemjat shampanjatooni ning põsepuna meenutab päikeseloojangu karva virsikut. Kõik kolm toodet kokku annavad mu jumele kerge mõnusa värskuse. Pikemalt sellest paletis siin

Next we have face products.

Järgmisena räägin ma “näotoodetest”.

Erborian BB Cream

This BB cream has a smooth mattifying finish. It moisturises and reduces the appearance of blemishes. I like the fresh scent and that it is easy to work with. It also has SPF20 which makes it a perfect product to wear during summer.

BB-kreemil on ühtlane matjas lõppviimistlus. See niisutab ning aitab katta vistrike ja punetust näos. Mulle meeldib selle värske lõhn ja kerge hajutatavus. Sellel on ka SPF20, mis on suveks väga hea lisandväärtus.

Instaglow CC cream Peachy Glow

Peachy Glow CC cream is meant for light to medium skin. On the packaging it says counteracts dullness and awakens tired looking complexion. It has SPF 20 PA+++, UVA/UVB protection, it moisturises, gives matte finish, corrects the complexion, and absorbs quickly.

Peachy Glow CC kreem on mõeldud heledale kuni keskmisele nahale. See värskendab jume ning annab ühtlustab nahatooni. Kreemil on SPF20PA+++ ja UVA/UVB kaitse.

peachy

I apply it to clean skin. It gives me a fresh healthier complexion and primes my face for foundation. I loved how hydrating it is too. The CC cream also works well under powder for the mornings when I am in a hurry. You can read more about it here.

CC kreem muudab mu jume värskemaks ja tervemaks. Kreemis on ka väikesed valguspeegeldavad osakesed, mis annavad mu näole sära juurde. Samuti see niisutab ja valmistab näonaha ette jumestuskreemi jaoks. CC Bright Glow kreem sobib hästi ka kiiretel hommikutel puudri alla.

Matte Clay Skin Clarifying Foundation / Matt Jumestuskreem Saviga

It is 100% vegan foundation. The foundation is formulated without petrolatum and mineral oil. It is enriched with Community Trade tea tree. The foundation is suitable for sensitive skin. You can read more about it here.

Tegemist on 100% vegan jumestuskreemiga. Selles ei ole kasutatud mineraalõlisid. Jumestuskreem on rikastatud matistava Rhassouli savi ja puhastava teepuuga ning on sobilik tundlikule nahale. Rohkem sellest tootest siin

the body shop clay foundation sponge

There is one mascara that I am absolutely in love with- Teeez Cosmetics Bulletproof Flexibility Mascara – Dark Matter / Bulletproof Flexibility Mascara – Dark Matter ripsmetušš

It is a black water resistant mascara with a rubber type wand. The bristles are short but close to each other. The mascara makes my lashes long, emphasises every lash, and gives them volume and curl. The mascara stays on all day without flaking, smudging, or crumbling under my eye. You can read more about it here.

Tegemist on niiskuskindla ripsmetušiga, millal on kummi-tüüpi hari. Selle harjased on lühikesed, aga asetsevad harjal tihedalt. Ripsmetušš teeb mu ripsmed pikaks, rõhutades igat ripsmekarvakest ning annab neile volüümi ja koolutatust. Ripsmetušš püsib peal terve päeva ilma pudenemiseta silma alla või laiali minemiseta. Väga hea ripsmetušš, kui on plaanis olla kodunt eemal terve päeva. Rohkem sellest tootest siin.

On my lips I have been wearing the most one lipstick and one lip gloss.

Essence Matt Matt Matt 02 Perfect Match

It is a darker nude mauve toned lipstick, which is great for everyday subtle makeup. The tone looks good with beige, brown, and rose shade makeup looks. You can read more about it here.

matt

Tegemist on tumedamat neutraalse roosakat tooni huulepulgaga, mis sobib ideaalselt täiustama igapäevast meiki. Minu meelest see sobib väga hästi beezika, pruunika ja roosaka silmameigi juurde. Rohkem sellest tootest siin

NYX Butter Gloss in the tone Creme Brulee

It glides on well, the applicator is easy to control. One of the best things about this gloss is, it doesn’t leave lips tacky. Yes, you are wearing a glossy lip product but it doesn’t feel like your lips are glued together. So big plus for that.

nyx-butter-gloss-lingerie-swatches

I love how it has a milder tone on the lips than in the bottle. The lipgloss is easy to apply thanks to its doe foot applicator. I can reach to the corners of my lip as well, without smudging it over the lip line.

Huuleläike aplikaator on hea kujuga ning seda on mugav peale kanda. Mulle meeldib, et see ei jäta ka huuli ebameeldivalt kleepuvaks. Huultel on sellel heledam toon kui pudelist tundub.

Maybelline Color Sensational lip liner in Dusty Rose

The lip pencil is well pigmented and long lasting. It has a rolling up mechanism and it doesn’t need sharpening. The tone compliments every lip colour and it does its job well. You can read more about it here.

Kõik huulepliiatsid on mõnusalt pigmenteeritud ning huuletel püsivad peal kaua. Neil on keeratav mehhanism ja nad ei vaja teritamist. 50 Dusty Rose on roosakas beez toon.

What are your recent favorites? Leave your answer in the comments.

Mis on teie viimase aja lemmikud? Jätke vastus kommentaaridesse!

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

2 thoughts on “My summer favourites/ Minu suve lemmikud

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s