Huda Beauty Liquid Matte Lipsticks

A little while ago a new online store in Estonia, Superb.ee, sent me a Huda Beauty Liquid Matte Lipstick set. It contains four similar but still different nude shades. If you want to know if I befriended these nude shades or not, keep reading.

Mõni aeg tagasi saatis uus e-pood Eestis, Superb.ee, mulle Huda Beauty Liquid Matte vedelad huulepulgad. Need on müügil Superbi kodulehel komplektina, kuhu kuuluvad neli sarnast, kuid siiski erinevat tooni. Kui sa soovid neist rohkem teada saada, siis jätka lugemist.

photostudio_1522912566901

Huda Beauty is a well known beauty brand, who has a nice range of eye, face and lip makeup. I tested out four of their liquid matte lipstick line.

Huda Beauty on tuntud ilutoodete bränd, millel on hea valik erinevaid meigitooteid. Mina proovisin järele neli vedelat huullepulka.

The package

Let’s start with package. First, I just want to say, from the start, that I love the packaging and the design. It is obvious the designer thought it through and made the appearance so it catches your eye. On the package you see luscious lips holding a liquid lipstick tube between them. Now tell me your gaze won’t pause on that, even if it is for a second? 🙂 The lush lips are the symbol of those perfect shaped and sized lips that most women want. You’re lucky if you have them naturally.

Alustame pakendist. Esiteks, ma lihtsalt tahan kohe öelda, et mulle need pakendid ja üleüldine disain meeldib. See on ilmselge, et kujundaja/disainer mõtles kõik peensusteni läbi alates pakendist kuni lõpetades huulepulga endani välja. Pakendil on näha ilusad lopsakad huuled, mis justkui hoiaksid huulepulka. Nüüd, palun ütle mulle, et see ei tõmba kasvõi korrakski su pilku neile? 🙂 Enamus naisi sooviksid endale selliseid ilusaid huuli.  

photostudio_1522912517811

The liquid lipstick tube is tucked in between a set of luscious lips. To grasp it, you have to slide it out from the side. Even the carton has the lip print on them but not as vibrant as on the outer plastic. The inside print on the carton shows the colour of the liquid lipstick. Now, you have to take into consideration it might slightly differ from the actual colour on your lips but it is still a close match. With nude lipsticks the colour of your own lips may affect the end result on the lips.

Huda Beauty huulepulk on pakendis justkui taskus. Selleks, et see kätte saada, tuleb sisemine osa külje peale välja libistada. Isegi sisemisel pakendil on näha need samad huuled, mis annavad aimu, milline toon huultele jääb. Selle juures peab arvesse võtma, et kõigi huulepulkade-läigete toon sõltub veidi ka oma huulevärvist.
photostudio_1522912684554

The tip sides of the lipstick package are representations of the shades of the liquid lipsticks. On the colour tip side, the name of the shade is written in white. The name of the shades are written under every liquid lipstick tube, too.

Huulepulkade pakendi äärmised küljed on samas toonis, mis huulepulkki. Tooni nimi on pakendile trükitud valges kirjas. Samuti on tooni nimi kirjas ka huulepulga pakendi põhja all oleval kleepsul.

photostudio_1522912625453

The liquid lipsticks are in a plastic tube. It is a thick plastic with a frosted finish. As the result, without holding the lipstick in your hand, you may even think it is made of glass. The cap is black matte with a screw top closure. It has a doe foot applicator which is small enough so it would be comfortable and yet big enough to hold a good amount of product to coat lips with one swipe.

Huulevärvid on plastikust pakendis, mis tunduvad olevat kui jäätunud. Jäätunud efekt tagab, et lihtsalt silmitsedes pakendit, võiks arvata, et on tegemist klaasiga. Keeratav kork on musta värvi ja matja viimistlusega. Keermega korgi sisse on kinnitatud klassikalise /doefoot/ kujuga aplikaator. Antud aplikaatorit on kerge kasutada, sest see on piisavalt väike, et olla mugav ja samas piisavalt suur, et ühe tõmbega saaksid huuled värvitud.

photostudio_1522912710323

How does it feel on the lips? Longitivety?

The liquid lipstick dries on the lips rather quickly. To get the more vibrant tone, I suggest applying two coats. It has a lightweight formula and it glides on as a thin coat of colour. It has a mattem transfer-free finish and good staying on power.

Huulevärvid kuivavad huultel küllaltki kiiresti. Selleks, et saada ühtlast ergast tooni, ma soovitan peale kanda kaks kihti. Huulepulkadel on kerge, kuid kauapüsiv koostis. Samuti kuivavad nad huultel puutekindlaks ning ei jäta jälgi nt kruusile/klaasile.

I suggest scrubbing and making sure you have moisturised your lips before applying the liquid lipstick. As all liquid lipsticks it can enchant dry lips more than you probably would like. So scrub, moisturise your lips but make sure you blot off any excess oil from lips before using it. Then the end results are simply more beautiful.

Enne huulevärvi pealekandmist ma soovitan huuli koorida ja niisutada. Vastasel juhul tunduvad  kuivad huuled antud toonidega isegi kuivemad kui muidu. Seega, koori, niisuta, kuid kanna huulevärv siiski puhtale ja kuivale (mitte nt huulepalsamiga kaetud) huultele. Nii on tulemus ilusam ning püsib huultel kauem.

Wifey_HudaBeauty_photostudio_1522913114323

The Huda Beauty Liquid Matte lipsticks stay on the lips well. I didn’t have to renew my lipcolour for hours after snacking or drinking coffee. Although I did re-apply it after a proper lunch and dinner. What I like about these shades is that when they fade on the lips after a decent meal, they do it smoothly. I didn’t see a harsh line between my lipstick and my lips.  

Huda Beauty huulevärvid püsivad huultel väga hästi. Ma ei pidanud huuli värskendama mitmeid tunde. Need elasid üle kõik näksimised, kohvitamised ja peaaegu isegi lõuna. Hea asi nende huulevärvide juures on see, et kui nad isegi kuluvad veidi pärast mõnusa rammusa pitsa söömist, siis nad teevad seda ühtlaselt.

Shades

Crush

Crush is a light peachy nude shade. It has a rather cold-neutral undertone. With a shade darker lip liner it looks really good on me.  

Crush on heledamat virsikukarva tooni. Sellel on külm alatoon. Mina kannan seda koos üks toon tumedama huulepliiatsiga.

Crush_photostudio_1522912660851Crush_photostudio_1522912787794_HudaBeauty

Wifey

Wifey is a light brown mauve shade. It has cold undertone.  This shade is beautiful with neutral makeup.

Wifey on helepruunikas toon, millel on külm alatoon. WIfey on kaunis koos naturaalsetes toonides jumestusega.

Wifey_HudaBeauty_photostudio_1522913114323Wifey_HudaBeauty_photostudio_1522913185906

Sugar Mama

Sugar Mama is a darker peach shade with a warm undertone. I like to combine it with the shade Girlfriend.

Sugar Mama on tumedamat virsikukarva tooni. Sellel on soe alatoon. Ma kombineerin seda tavaliselt tooniga Girlfriend.

SugarMama_HudaBeauty_photostudio_1522913228961SugarMama_photostudio_1522913277601

Girlfriend

Girlfriend is a darker terracotta shade with a warm undertone. It goes so well with other shades I have.

Girlfriend on tumedamat põletatud savi tooni. Nii nagu arvata võib, on ka sellel soe alatoon. Minu meelest see sobib nii hästi teiste toonidega, mis mul on.

Girlfriend_photostudio_1522912917824Girlfriend_HudaBeauty_photostudio_1522913033176

I noticed there are two pairs in the bunch – Crush and Sugar Mama; Wifey and Girlfriend. The pairs have a similar shade, but one is just with a cool undertone, while the other has a warm undertone.

Ma panin tähele, et siin neljases komplektis oleks justkui kaks paari: Crush ja Sugar Mama ning Wifey ja Girlfriend. Mõlemad paarid on sarnased, kui alatoonide vahe on erinev- külm vs soe alatoon.

At first I was a little worried how the shades would suit me, after all, they were unfamiliar neutral for me. After a little consult with Superb.ee I tried to combine two shades and I was positively surprised. With doing my lips in ombre style and combining two different shades, my lips looked really good. I didn’t think about it myself because I usually wear only one shade on my lips. This was a really good idea and now the Huda Beauty Liquid Matte Lipsticks find a way to my lips almost every day.

Alguses olin ma veidi mures, et kuidas need huulevärvid sobivad mulle, sest tavaliselt ma nii neutraalseid toone ei kanna. Pärast väikest konsultatsiooni Superb.ee´ga kombineerisin ma kaks erinevat tooni ning olin meeldivalt üllatunud. Ombre stiilis huulevärv sobis mulle päris hästi. Ma kombineerisin toonid Crush ja Girlfriend ning tulemuseks sain mõnusalt igapäevase ombre huulemeigi.

photostudio_1522911930222
Crush & Girlfriend

Have you tried Huda Beauty Liquid Matte Lipstick before? How did you like them? Leave me a comment down below.

Kas sa oled juba Huda Beauty Liquid Matte huulepulkasid proovinud? Jäta oma vastus ja muljed mulle kommentaaridesse!

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

5 thoughts on “Huda Beauty Liquid Matte Lipsticks

  1. The liquid lipstick sounds good! I have been wanting to try this for so long, but have yet to do so. I’m hoping that they come out with mini versions in a set so i can purchase that 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s