Essence Camouflage Full Coverage Concealer and Luminous Matt Bronzing Powder. Perfect for the summer?

A little time ago Essence sent me a gorgeous package full of items from their Spring/Summer collection. I was eager to try all of them and then share my thoughts with you. For a few weeks you’ll be seeing reviews about Essence’s new products.

Mõni aeg tagasi saatis Essence mulle vahva pakikese, milles olid uued tooteid kevad/suvi 2017 kollektsioonist. Ma rõõmuga proovin need kõik järele ning jagan oma mõtteid teiega. Järgnevate nädalate jooksul kirjutan ma kõigist pakikeses olnud toodetest.

This time, we will take a look at Essence new concealer and bronzer.

Sel korral räägime lähemalt Essence uuest peitekreemist ja päikesepuurist

essence camouflage luminous matt

Essence Camouflage Concealer

It is a long-lasting camouflage, full cream concealer. It reliably covers dark circles and skin imperfections.

Tegemist on kauapüsiva ja katva peitekreemiga. See katab ilusti ära tumedad silmaalused ja naha ebaühtlused.

essence camouflage concealer

The concealer goes on really smoothly and covers everything I want to hide. It is creamy and stays put throughout the day. It goes well on the foundation or even on bare skin. On some days I use it to lighten up my under eye area and on others I use it just to cover blemishes. I can achieve a good look with just the concealer and a powder. That only happens, of course, on days where my skin is cooperating with me.

Peitekreemi saab kanda nahale ühtlaselt. See on küllaltki pigmenteeritud, et katta ära kõik minu täpikesed ja vistrikud, mis mul näos on. Mõnel päeval on see hullem kui teisel, aga seni pole peitekreem hätta jäänud. Kõigest peitekreemi ja puudriga saan ma saavutada hea tulemuse. Seda muidugi päevadel, kus mu nahk teeb minuga koostööd.

With just one layer of concealer the blemishes and imperfections are covered. With a doe foot applicator it is easy to dab it exactly where I need it.

Kõigest ühe kihiga ebaühtlused on kaetud. Kergelt kaarja ning otsast kitsa aplikaatoriga saan ma kanda peitekreemi täpselt sinna, kuhu mul just sel hetkel vaja on.

essence camouflage concealer swatch

The concealer is also rather touch proof. After setting it with a powder, the concealer doesn’t transfer if I touch it.

Peitekreem on küllaltki puudutuskindel. Pärast puudri pealekandmist, et määri puudutades peietekreem sõrmi.

In short I can say I like the concealer and the tone is also a match to my skin.

Lühidalt öeldes, mulle meeldib Essence´i peitekreem.

Essence Luminous Matt Bronzing Powder

I got mine in the tone 01 Sunshine. The luminous matt bronzing powder contains light-reflecting pigments for a fresh naturally-tanned complexion.

Minu pärikesepuuder on toonis 01 Sunshine. Essence´i päikesepuuder sisaldab endas valgustpeegeldavaid osakesi, mis annavad nahale loomuliku kergelt päevitunud jume.

essence luminous matte bronzer

The outer circle is matt bronzer and the inside is a circle of highlighting bronzer. When I swirl my brush in the pan, I get a perfect combination of both. I usually am not overly excited over bronzers because they rarely suit me. This one does. The essence bronzer has a tone which gives me a nice natural tanned shade on cheeks. It is light enough to compliment my pale complexion and add that little something to make my skin look even better.

Päikesepuudris on kaks osa. Välimine ring on mati ja sisemine valgustpeegeldava viimistlusega. See oleks justkui kaks ühes- pronksjas särapuuder mati päikesepuudriga. Mulle meeldib lõpptulemus, mille ma saan, kui pintslit neis mõlemas keerutada. Üldiselt ma ei ole päikesepuudritest vaimustuses, kuid see mulle isegi meeldib. Essence´i päikesepuuder annab mu jumele loomuliku kergelt päevitunud kuma.

essence luminous matte bronzer swatch

The bronzer is easily blendable. More than once it has saved me from a situation where my face hasn’t matched my neck. That has totally been my own fault but luckily the bronzer has been my hero on those days.

Päikesepuuder on kergelt hajutatav. Rohkem kui korra on see mind päästnud olukorrast, kus mul on õnnestunud kogemata oma nägu liialt tumedaks jumestada ning see pole enam kaela tooniga kokku läinud. Neil hetkedel olen ma päikesepuudrit kaelale kandnud ja toonivahe on ära kadunud.

In conclusion, I have to admit that the both products are great. WIth the concealer and bronzer you can do a simple light makeup look.

Kokkuvõtvalt saan öelda, et mõlemad tooted on lihtsalt suurepärased. Natuke peitekreemi ja päikesepuudrit ning kerge jumestus ongi tehtud!

This year Essence celebrates its 15th birthday!!! Yay! Happy Birthday to Essence!!!

If you want Essence to see your birthday wishes, then you can send them a photo greeting here- https://happybirthday.essence.eu/en/#congratulations

Let Essence know how many great fans they have around the globe!

Sel aastal tähistab Essence oma 15ndat sünnipäeva! Jeee!!! Palju õnne, Essence!!!

Kui sa soovid ka ise sünnipäevaõnnitlused Essencile teele panna, siis saad seda teha siin – https://happybirthday.essence.eu/en/#congratulations

Anname Essencile teada, kui palju on fänne neil üle maailma!

Have you tried the Essence new bronzer and concealer? How did you like it? Let me know in the comments!

Kas sa oled kasutanud Essence päikesepuudrit ja/või peitekreemi? Kuidas sulle see meeldis? Jäta oma vastus kommentaaridesse!

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

 

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

 

Tänan lugemast,

Adryana

 

6 thoughts on “Essence Camouflage Full Coverage Concealer and Luminous Matt Bronzing Powder. Perfect for the summer?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s