Essence Volume Stylist Curl & Hold Mascara vs Lash Princess. Which is better?

A little while ago, Essence sent me a gorgeous package full of items from their Spring/Summer collection. I was eager to try all of them and then share my thoughts with you. For a few weeks you’ll be seeing reviews about Essence’s new products.

Mõni aeg tagasi saatis Essence mulle vahva pakikese, milles olid uued tooteid kevad/suvi 2017 kollektsioonist. Ma rõõmuga proovin need kõik järele ning jagan oma mõtteid teiega. Järgnevate nädalate jooksul kirjutan ma kõigist pakikeses olnud toodetest.

This time, we will take a look at Essence new mascaras.

Sel korral räägime lähemalt Essence uutest ripsmetuššidest.

essence masncara lash princess volume stylist

Essence Volume Stylist Curl & Hold Mascara

Package

The tube is light pink with a black cap. The cap has a braided texture but is still quite smooth to touch. The writing on the tube is in black and white. It says curl & hold mascara with micro styling waxes. It promises to hold the curl for 18 hours.

Ripsmetušš on roosas tuubis, millel on must kork. Korgil on punutud tekstuur, kuid see on siiski piisavalt sile. Pakendil on kirjad musta ja valgega. Ripsmetušis on ripsmevaha, mis koolutab ja hoiab ripsmeid koolutatuna kuni 18 tundi.

essence volume stylist mascara

Formula

The formula is perfect to start using right away after opening. It isn’t too wet or dry. The pigment is dark black, and on the lashes and skin it dries quickly. So, if you should get it on your skin, wipe it quickly away. Otherwise you´d need makeup remover to get it off of the skin.

Ripsmetušš on täpselt õige konsistensiga, et seda kohe pärast avamist kasutama hakata. See ei ole selleks liiga vedel. Ripsmetel ja nahal kuivab ripsmetušš kiiresti. Seega, kui ripsmetušš peaks sattuma nahale, siis selle peaks eemaldama sealt võimalikult kiiresti. Vastasel juhul võib vaja minna meigieemaldajat, et nahka puhtaks saada.

Application

With only one coat I get a natural result. It goes well with everyday subtle makeup.

When I apply two to three coats, I get long and voluminous lashes.  I like the three coat result more.    

Ühe kihiga on tulemus naturaalne, mis sobib hästi tagasihoidliku meigiga. Kahe või kolme kihiga on tulemuseks pikad ja volüümikad ripsmed.

essence volume stylist mascara2

Brush

The brush is a fully loaded paddle brush. One side of the brush is full of bristles and the other side is empty. It is to apply the thicker coat of mascara and then smooth it out with the other side of the brush.

Hari on tihe ja kergelt lapik. Ühel poolel on harjakesed ja teine pool on tühi. See on selle jaoks, et saaks ripsmetušši eraldi kanda ripsmetele ja siis teise poolega see ripsmetele laiali jagada.

Essence Lash Princess Sculpted Volume Mascara

Package

The tube is black with purple writing on it. The cap is black with textured purple lines. That assures a good grip during application.

Ripsmetušš on lillade kirjadega mustas tuubis. Korgil on reljeefsed kummist lillad jooned. See tagab mugava ning kindla haarde.

essence lash princess

Formula

The formula is perfect to start using right away after opening the tube. It isn’t too wet or dry. The pigment is dark black. It is more forgiving than the Volume Stylist mascara. It doesn’t dry on the skin so quickly. So if you should get it on the skin, you have a second longer to wipe it away.

Ripsmetušš on täpselt õige konsistensiga, et seda kohe pärast avamist kasutama hakata. See ei ole selleks liiga vedel. Las Princess ripsmetušš on andestavam kui Volume Stylist. See ei kuiva nahal nii kiiresti ära. Seega, kui sul peaks ripsmetušš nahale sattuma, siis sul on sekund rohkem aega, et see minema pühkida.

Application

With only one coat I get a natural result. It goes well with everyday subtle makeup.

When I apply two to three coats, I get long and voluminous lashes.

Ühe kihiga on tulemus naturaalne, mis sobib hästi tagasihoidliku meigiga. Kahe või kolme kihiga on tulemuseks pikad ja volüümikad ripsmed.

essence lash princess2

 

Brush

The brush is curved with little bristles. They cover the lashes well and it’s easy to work with it.

Hari on kaardus ning kaetud tihedalt pisikeste harjastega. Hari katab ilusti kõik ripsmed ning sellega on mugav toimedada.

Conclusion

Both mascaras are good and give the same voluminous  result. At the end of the day there is more curl with the Volume Stylist mascara. When taking makeup off, the Lash Princess comes off easier. Other than that, there isn’t much difference.

I prefer Lash Princess because I like how it fanned out my lashes and comes off easily with a makeup remover. Plus I can’t get over the packaging. It’s just cute.

Kokkuvõte

Mõlemad ripsmetušid on head ning annavad samasuguse volüümika tulemuse. Päeva lõpuks on ripsmed paremini koolutatud Volume Stylist ripsmetušiga. Ripsmetušši eemaldades, tuleb paremini ära Lash Princess. Kui need kaks asja kõrvale jätta, ei ole suurt vahet, kumba ripsmetušši kasutada.

Mulle meeldib Lash Princess rohkem- koolutab hästi ning tuleb kergelt meigieemaldajaga maha.

This year Essence celebrates its 15th birthday!!! Yay! Happy Birthday to Essence!!!

If you want Essence to see your birthday wishes, then you can send them a photo greeting here- https://happybirthday.essence.eu/en/#congratulations

Let Essence know how many great fans they have around the globe!

Sel aastal tähistab Essence oma 15ndat sünnipäeva! Jeee!!! Palju õnne, Essence!!!

Kui sa soovid ka ise sünnipäevaõnnitlused Essencile teele panna, siis saad seda teha siin – https://happybirthday.essence.eu/en/#congratulations

Anname Essencile teada, kui palju on fänne neil üle maailma!

Have you tried the Essence Lash Princess or Volume Stylist? How did you like it? Let me know in the comments!

Kas sa oled kasutanud Essence uusi ripsmetušše? Kuidas sulle see meeldis? Jäta oma vastus kommentaaridesse!

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

9 thoughts on “Essence Volume Stylist Curl & Hold Mascara vs Lash Princess. Which is better?

  1. I’ve not seen that Volume Stylist Curl & Hold Mascara here. I want it! The packaging is sooooo pretty. And you got such amazing results from it. I love the volume that both gives.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s