L’Oreal Paris La Petite Palette

A little while back L´Oreal sent me a generous PR-package full of their newest products. One of the products were La Petite Palettes in the shades Feminist and Nudist. In this post we will take a closer look at both of them.

Veidi aega tagasi saatis L’Oreal mulle rikkaliku pressipakikese nende uusimate toodetega. Ühtedeks toodeteks olid pakikeses La Petite lauvärvipaletid toonides Feminist ja Nudist. Selles postituses me vaatamegi neid lähemalt.

20180421_150050

La Petite Palette Nudist

Nudist is a five shade eyeshadow palette where the tones are warm and golden. It has everything to get a warm golden look with a pop of colour. The shades are mostly golden-copper shimmery, with a rather satin matte red in the middle.

20180421_150438

Nudist on viie lauvärviga palett. Peamisteks toonideks on soojad kullakarva varjundid ning üks punane, et tuua kombinatsioonile rohkem värvi. See palett ühendab endas kõik toonid, et saada kuldne või kergelt vaskjas, punakas silmajumestus. Kumav kuldne ja satiinjas punane on selleks ideaalsed.  

20180421_150144

La Petite Palette Feminist

Feminist is a five shade eyeshadow palette where the tones are darker and bold. It has matte brown, satin burgundy, almost duochrome forest green. Those are combined with rose gold satin shimmers.

20180421_150822

Feminist on samuti viie lauvärviga palett. Selles kombinatsioonides loovad värvi julgemad toonid nagu satiinjas veinipunane, matt pruun ja tume metsaroheline. Antud värvidele on juurde lisatud kullakarva roosakat lauvärvi.  

Pigment and blendability

As you can see on the pictures, the swatches are pigmented. The texture of eyeshadows is soft and creamy. Thanks to the soft creamy texture it is easy to blend the eyeshadows. It is also easy to get the pigment on the brush. Everything that ensures a quick, good result in the mornings when the time to get ready is limited.

Nagu piltidelt on näha, lauvärvid on mõnusalt pigmenteeritud. Lauvärvide tekstuur on pehme ja kergelt kreemjas. Tänu kreemjale tekstuurile on neid ka kerge hajutada ning see hoiab kokku väärtuslikku aega kiiretel hommikutel. Silmameigile kuluv aeg on hea hajutatavusega ja pigmendiga lauvärvide puhul lühike.

20180421_150438

Longevity

The eyeshadows stay on almost all day. Only in the end of the day I see fading. It isn’t anything too bad but more like something to keep in mind. For me it doesn’t really matter. It is rare for me to go out in the evening with the same makeup, I wore to work during the day.  

Lauvärvid püsivad peal peaaegu terve päeva. Ainult päeva lõpuks on näha hajumist. See ei ole midagi hullu, kuid see on midagi, millega peaks arvestama. Minu jaoks ei ole see väga oluline. Ma harva lähen hommikuse meigiga õhtul välja.  

Conclusion

Both palettes are great addition to my makeup collection. With only five shades I can create a day and an evening look. Nudist and Feminist have everything for light makeup to go to work; and later by adding a pop of darker colour in the outer corner of the eye, you can turn it to an evening look. Eyeshadows are pigmented, easy to blend, and they stay on well.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et mõlemad lauvävipaletid on heaks lisaks minu meigikollektsiooni. Kõigest viie värviga on võimalik saavutada nii päevane kui ka õhtune meik. Mõlemas paletis on heledad ning tumedad toonid, mis teeb jumestuse sügavamaks. Lauvärvid on pigmenteeritud, kerge hajutada ning püsivad peal hästi.

20180421_150144

Have you tried these eyeshadow pallets? How did you like them?

Kas sa oled juba neid lauvärvi proovinud? Kuidas sulle need meeldisid?

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

2 thoughts on “L’Oreal Paris La Petite Palette

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s