The Body Shop – Lash Hero, Matte Lip Liquid, and Contour Palette. The perfect trio for the summer! // The Body Shop´i ideaalne trio suveks!

A few weeks ago I received a little package from The Body Shop. In the package were Lash Hero mascara, Matte Lip Liquid, and Contour Palette. In this post we will take a look at them and see what they are and how they work. If you are curious, keep reading.

Mõni nädal tagasi saatis The Body Shop mulle pakikese, kus olid Lash Hero ripsmetušš, Matt Huulelakk ja kontuurimispalett.  Selles postituses vaatame kõiki tooteid lähemalt.

the body shop matte lip liquid contour palette lash hero

The Body Shop Lash Hero Mascara / The Body Shop Lash Hero ripsmetušš

It is a mascara which lengthens and volumises. The mascara contains a caring blend of black rose extract and Community Trade shea butter. Rose extract and shea butter moisturise the lashes and makes the final look beautiful and fresh. Thanks to its moisturising characteristics it is a perfect mascara for people who have damaged or sensitive lashes.

Lash Hero ripsmetušš pikendab ja annab ripsmetele volüümi. Ripsmetušš sisaldab carnauba palmivaha, musta roosi õli ekstrakti ja ausa kaubanduse sheavõid. Roosiõli ekstrakt ja shea või niisutavad ripsmeid ja annavad neile terve ja värske väljanägemise. Tänu sellele sobib see ka neile, kellel on kahjustatud või tundlikud ripsmed.

the body shop lash hero

The brush is densely packed with bristles, which make application easy. With each sweep the brush applies optimum mascara on the lashes. The brush is densely packed, which gives volume and at the same time it separates, and makes lashes look clump free. I like that with one coat I get an everyday subtle look, and with three coats, I will get a more dramatic look.

Hari on tihedalt harjakestega kaetud, mis teeb ripsmetušši peale kandmise lihtsaks. Iga tõmbega kannab hari ripsmetele optimaalse koguse tušši. Tihe hari annab ripsmetele volüümi, samal ajal ripsmeid eraldades. Mulle meeldib, et ühe kihiga saavutan tagasihoidliku igapäevase ning kolme kihiga tugevama, dramaatilise tulemuse.

the body shop lash hero2

I love that it is easy to remove with makeup remover in the evening. I don’t have to rub, or apply extra pressure.

Üks suur pluss on see, et seda on kerge meigieemaldajaga õhtul maha võtta. Ma ei pea hõõruma või tegema muid ripsmeid kahjustavaid trikke.

The pigment of the mascara is really good. It is nice black-black mascara, if that makes sense. That means the pigment is intense black, which makes  lashes nicely stand out.

Ripsmetuši pigment on super. See on intensiivset musta tooni, mis toob ripsmed ilusti esile.

The mascara is ophthalmologically tested and suitable for sensitive eyes and people who wear contacts. The formula doesn’t contain mineral oils, vaseline or gluten.

Ripsmetušš oftalmoloogiliselt testitud ning sobib tundlikele silmadele ja kontaktläätsede kandjatele. Koostis on 100% vegetaarne ja ei sisalda mineraalõlisid, vaseliini ega gluteeni.

It is 100% vegan product.

The Body Shop Matte Lip Liquid / The Body Shop Matt Huulelakk

It is matte liquid lipstick. It glides on effortlessly, thanks to the doe foot applicator, it is easy to control, and it dries matte. The matte finish is light and doesn’t dry out the lips. It sounds like a perfect lip product, doesn’t it?

Tegemist on vedela huulepulgaga, millel on matt lõppviimistlus. Aplikaatori ots on tipust kitsam ning huulevärvi on sellega kerge peale kanda.

the body shop matte lip liquid nairobi camellia2

The lip liquid is long lasting, lightweight, and soft. It survives hot drinks and light snacks easily. After a decent lunch reapplication is needed but that is normal. Good thing is that it fades evenly, which means, you won’t have a sharp line around the lips.

Huulelakk on kauapüsiv, huultel kerge ja pehme. See elab ilusti üle kuumad joogid ja kerged eined. Pärast korralikumat söögikorda vajab see veidi värskendust, kuid see ei ole olnud minu jaoks kunagi probleemiks. Mulle meeldib, et värv kulub huultelt ära ühtlaselt ja ei jäta huulte äärtele tugevat joont.

the body shop matte lip liquid nairobi camellia

It doesn’t cling to dry patches, it doesn’t crumble or flake. That means I can reapply it if needed without ruining the look. It is also pigmented.

Matt Lip Liquid kandub huultele ühtlaselt, seda ka siis, kui huultel peaksid olema kuivemad kohad. Huulelakk ei kuivata huuli ega hakka ka pudenema, kui kanda peale mitu kihti. See muutub oluliseks siis, kui tahta päeva jooksul värvi värskendada. Muidu piisab ka ühest kihist, sest värv on mõnusalt pigmenteeritud.

The lip liquid doesn’t crease and is also almost transfer proof.

Huulelakk ei kogune huultepragudesse ning on peaaegu puudutuskindel ehk siis see ei kandu üle huultega puudutavale pinnale.

the body shop matte lip liquid swatch nairobi camellia

The lip liquid has a nice sweet scent. For me it smells like red currant on a hot summer day. It is sweet and yet slightly sour scent.

Huulelakil on kerge magus lõhn. Minu jaoks see lõhnab kui punased sõstrad soojal suvepäeval. Sel on magus, kuid siiski kergelt hapukas lõhn.

I received the matte lip liquid in the tone Nairobi Camellia. It is a taupe dusty rose pink, which is one of my favourite tones. It goes so well with subtle daytime look and a stronger smoky eye look. It is perfect for me.

Minu huulelakk on toonis Nairobi Camellia. See on mahedat kustunud roosi roosat tooni, mis on üks mu lemmikuid värvivarjundeid. Nairobi Camellia sobib hästi nii päevameigi kui ka õhtumeigiga.

The formula doesn’t contain gluten, carmine, and is 100% vegan.

Koostis on gluteiini- ja karmiinivaba ning 100% vegan.

The Body Shop Face Contouring Palette / The Body Shop Näo Kontuurimispalett

It is a 100% vegan quad for face contouring. I got it in a tone for light to medium skin.

Tegemist on 100% vegan palettiga, mis on spetsiaalselt kokku pandud näo kontuurimiseks vajalike toodetega. Mul on see toonis “light to medium skin”, mis on siis mõeldud heledale kuni keskmisele nahatoonile.

the body shop contour palette

With contour tone, highlighter, and blush I could enhance and define my natural face shape. I used darker shades on the hollows of my cheeks, blush and highlighter on my cheeks and above them. The contour is a nice ashy brown, while the blush and highlighter combined give that natural healthy flush with a glow. Unfortunately for my eyes, the bronzer was too orange toned for me.

Paletis on särapuuder, põsepuna ja kontuurimistoon, millega ma sain oma näokuju eriti esile tuua. Ma kasutasin kontuurimistooni põsesarna all, särapuudrit ja põsepuna sarna peal. Kontuurimistoon on hallikas pruun, mis sobib hästi minu nahatooniga. Särapuuder on kreemjat shampanjatooni ning põsepuna meenutab päikeseloojangu karva virsikut. Kõik kolm toodet kokku annavad mu jumele kerge mõnusa värskuse. Kahjuks neljas, päikesepuuder, on minu jaoks liialt oranžikas ning jääb minust kasutamata.

All the products are pigmented and stay effortlessly on all day. I didn’t need to use a setting spray to see highlight or blush after nine hours of wearing.

Kõik tooted on hästi pigmenteeritud ning püsivad peal kogu päeva. Ma ei pidanud kasutama kinnitusspreid, et näha särapuudrit või põsepuna ka üheksa tundi hiljem.

the body shop contour palette2

On the back of the package, there is a little tutorial scheme, where you can see what products go where. It is a great help for beginners in the makeup world.

Paki tagaküljel on väike skeem, kus on näha, kuidas nelikut kasutada. Usun, et see on suurepärane abi neile, kes alles teevad oma esimesi samme meigimaailmas.

The Contouring palette is dermatologically tested and 100% vegan. The pans are in a clickable palette which means, if you use up one pan, you can replace it for example, with an eyeshadow.

Kontuurmispalett on dermatoloogiliselt testitud ning 100% vegan. Paletikarp ise on kombineeritavat tüüpi (kliki ja kombineeri). See tähendab, et kui sul peaks üks neljast tootest otsa saama, siis sa saad selle ruumi näiteks täita uue lauvärviga.

On the following pictures you can see me wearing the mentioned products. I also used The Body Shop Down To Earth Eye Palette, their eye pencil, and brow gel.

the body shop down to earth palette smoky 2 in 1 eyeliner

Järgnevatel piltidel kannan ma Lash Hero ripsmetušši, huulelakki ja põsepuna, särapuudrit ja kontuuri kontuurimispaletist. Lisaks neile olen ma kasutanud The Body Shop Down To Earth lauvärvipaletti (See toode on võitnud Iluteemant 2017 auhinna “Parim meigitoode”), nende silmapliiatsit ja kulmugeeli.

5

6

 

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

 

Thank you for reading,

Adryana

 

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

 

Tänan lugemast,

Adryana

 

19 thoughts on “The Body Shop – Lash Hero, Matte Lip Liquid, and Contour Palette. The perfect trio for the summer! // The Body Shop´i ideaalne trio suveks!

  • Thank you! They have a really good makeup selection! You can prepare your skin, put a full makeup on (plus nails), take makeup off (plus nails), and have a good skincare routine too! The Body Shop has everything anyone could need 🙂

   Like

  • After I tried it on for the first time, I knew it’s going to be my go-to lip product. So far I haven’t used anything else for the past few weeks. Thank you! 😊

   Like

 1. Oooh, you did SUCH a pretty look with all of the makeup products! The liquid lipstick is a really flattering shade on you. I have never tried the Body Shop makeup products before, but they always seem to get really good reviews!

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s