Essence Shine Shine Shine Wet Look Lip Glosses

A little time ago Essence sent me a gorgeous package full of items from their Spring/Summer collection. I was eager to try all of them and then share my thoughts with you.

Mõni aeg tagasi saatis Essence mulle vahva pakikese, milles olid uued tooteid kevad/suvi 2017 kollektsioonist.

This time, we will take a look at Essence Shine Shine Shine Wet Look Lip Glosses.

Sel korral räägime lähemalt Essence uuetest Shine Shine Shine Wet Look Lip Glosses huuleläigetest.

essence shine shine shine lipgloss

In the package I received two lip glosses. They are from the line entitled Shine Shine Shine. One is in the tone 13 Red Carpet Scarlet and the other 12 Runway, Your Way.

Pakis oli kaks huuleläiget sarjast Shine Shine Shine. Üks on toonis 13 Red Carpet Scarlet ja teine 12 Runway, Your Way.

Red Carpet Scarlet is a beautiful red tone. It is one of those reds with blue undertones. The red tone goes well with bold makeup looks. Runway, Your Way is a berry toned lip gloss. It has a hint of pink and purple. Both formulas are pigmented and look nice on the lips.

essence shine red lipgloss

Red Carpet Scarlet on ilus külma alatooniga punane toon. See sobib hästi tugevamate meikide juurde. Runway, Your Way on marjatooni tume roosakas-lillakas huuleläige. Mõlemad toonid on hästi pigmenteeritud ja näevad huultel hea välja.

essence shine dark plum lipgloss

The lipglosses have a mild sweet scent. The package is beautiful although the writings on the tube rub off if you should carry it in your purse. On the photo they look nice because I am writing this post few weeks later than I took the pictures.

Huuleläigetel on tagasihoidlik magus lõhn. Pakend on ilus, kuigi kiri kipub mahahõõrduma, kui huuleläikeid meigikotis kanda. Pildil näevad nad ilusad välja, sest see on tehtud paar nädalat enne antud postituse kirjutamist.

The colours are beautiful but I wasn’t really happy with the quality. They glide on well and the applicator is precise, but the stay on time is poor. I had to check my lips in every ten minutes because lipglosses bled on my teeth all the time. I tried to take most of the colour off from the inner lip line but it was no use. It still bled and I had to put too much effort for my liking to maintain a nice lip look.

Huuleläigete toonid on kaunid, aga see ei päästa nende kehvapoolset kvaliteeti. Neid saab küll ilusti huultele kanda ja aplikaator on samuti mugav, aga püsivus on neil nadi. Ma pidin oma huuli iga kümne minuti jooksul kontrollima, sest huuleläige kippus mul hammastele minema. Arvates, et ehk viga oli minus, ma eemaldasin osa värvist huulesiseäärelt ära, aga tulemus oli sama. Huuleläige ei püsinud ilusti huultel ning valgus hammastele.

essence shine shine shine lipgloss swatch

Overall, I´d like to say that the colours are beautiful. The sad thing is, I am not happy with the amount of effort I have to put forth to keep a nice makeup look.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et huuleläigete värvid on ilusad. Ainuke miinus minu jaoks on nende püsivus. Ma pean pisut liiga palju aega kulutama, et säilitada ilusat huulemeiki.

This year Essence celebrates its 15th birthday!!! Yay! Happy Birthday to Essence!!!

If you want Essence to see your birthday wishes, then you can send them a photo greeting here- https://happybirthday.essence.eu/en/#congratulations

Let Essence know how many great fans they have around the globe!

Sel aastal tähistab Essence oma 15ndat sünnipäeva! Jeee!!! Palju õnne, Essence!!!

Kui sa soovid ka ise sünnipäevaõnnitlused Essencile teele panna, siis saad seda teha siin – https://happybirthday.essence.eu/en/#congratulations

Anname Essencile teada, kui palju on fänne neil üle maailma!

Have you tried the Essence lip glosses? How did you like it? Let me know in the comments!

Kas sa oled kasutanud Essence huuleläikeid? Kuidas sulle see meeldis? Jäta oma vastus kommentaaridesse!

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

6 thoughts on “Essence Shine Shine Shine Wet Look Lip Glosses

  1. I love how shiny it is, and I love that the glossy lip trend is coming back after so many years of the matte lip, but the lipglosses look like they would slip around everywhere. That would be such a hassle to maintain!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s